alec-baldwin-oskarzony-o-nieumyslne-spowodowanie-smierci-na-planie-filmu-rust

Alec Baldwin oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci na planie filmu Rust

W październiku 2021 roku na planie filmu Rust doszło do tragicznego wypadku, w którym grający główną rolę Alec Baldwin śmiertelnie postrzelił operatorkę Halynę Hutchins. Sprawa rozeszła się głośnym echem po całej branży filmowej, przyczyniając się do nowych regulacji dotyczących zabezpieczeń na planach, a także rezygnacji z wykorzystywania prawdziwej broni w wielu produkcjach.

Alec Baldwin oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci na planie filmu Rust

Alec Baldwin z zarzutami nieumyślnego spowodowania śmierci Halyny Hutchins

Teraz aktor oraz zbrojmistrzyni Hannah Gutierrez-Reed i asystent reżysera David Halls oskarżeni są o nieumyślne spowodowanie śmierci. Baldwin i Gutierrez-Reed usłyszeli dwa zarzuty, za które grozi im 18-miesięczne pozbawienie wolności i grzywna w wysokości 5 tysięcy dolarów. Wyrok może zostać rozszerzony o użycie broni palnej, który poskutkuje dodatkowymi pięcioma latami więzienia.

Z kolei David Halls przyznał się do nieostrożnego użycia broni, podając Baldwinowi pistolet bez żadnych ostrzeżeń. Asystent reżysera uniknie więzienia, otrzymując jedynie wyrok sześciu miesięcy w zawieszeniu.

Gdyby którakolwiek z tych trzech osób – Alec Baldwin, Hannah Gutierrez-Reed lub David Halls – wykonała swoją pracę, Halyna Hutchins wciąż by żyła. To takie proste. Dowody wyraźnie wskazują na przestępczy brak poszanowania bezpieczeństwa na planie filmu „Rust”. W Nowym Meksyku nie ma miejsca na plany filmowe, które nie traktują poważnie zaangażowania naszego stanu w bezpieczeństwo publiczne i obchodzenia się z bronią – powiedziała Andrea Reeb, prokurator wyznaczony przez Carmack-Altwies do nadzorowania sprawy.

Baldwin od początku twierdził, że Halls powiedział mu, że broń nie jest naładowana prawdziwymi pociskami. Śledczy odkryli, że pistolet załadowany był jednym prawdziwym nabojem, który po wystrzeleniu przez aktora przeszedł przez tułów Hutchins i utkwił w ramieniu reżysera Joela Souzy. Pomimo natychmiastowej interwencji i przetransportowaniu Hutchins samolotem do szpitala w Albuquerque, tego samego dnia stwierdzono zgon. Brian Panish, adwokat rodziny zmarłej operatorki, wydał w czwartek oświadczenie, w którym wyraził poparcie dla zarzutów.

Oświadczenie wydał również Luke Nikas, adwokat Aleca Baldwina, który powiedział, że decyzja sądu „zniekształca tragiczną śmierć Hutchins”.

Pan Baldwin nie miał powodu sądzić, że w pistolecie jest prawdziwa amunicja, ani gdziekolwiek na planie filmowym. Polegał na profesjonalistach, z którymi pracował, którzy zapewniali go, że broń nie ma nabojów. Będziemy walczyć z tymi zarzutami i wygramy.