apple-ma-spory-problem.-unia-zatwierdzila-jednolite-gniazdo-zasilania-do-smartfonow!

Apple ma spory problem. Unia zatwierdziła jednolite gniazdo zasilania do smartfonów!

Złącze Lightning już wkrótce przejdzie do historii – Parlament Europejski w dzisiejszym głosowaniu ostatecznie potwierdził wymóg stosowania gniazda USB typu C w urządzeniach elektronicznych sprzedawanych na terenie wspólnoty. To dobry i potrzebny krok.

To, co było zapowiadane już od kilku miesięcy, właśnie staje się faktem – europosłowie przegłosowali ustawę, zgodnie z którą producenci sprzętu elektronicznego będą musieli stosować tylko jedno gniazdo ładowania. To zyskujące coraz większą popularność, wszechstronne USB typu C, które już niebawem stanie się standardem.

Za przyjęciem rozporządzenia w sprawie stosowania jednolitego standardu ładowania była olbrzymia większość głosujących – to 602 europosłów, wobec 13 głosów przeciw i 8 wstrzymujących.

USB typu C jednolitym standardem — i to już niebawem

❌ No more useless chargers in our drawers!

? Today, the #EPlenary will approve a new law establishing the unified standard for charging ports and charging technology.

✔️ From now on, USB-C will become standard for all devices. pic.twitter.com/vaRc6tMJwC

— EPP Group (@EPPGroup) October 4, 2022

Co to oznacza? W prostej linii – konieczność zastosowania portu USB typu C oraz ładowarek kompatybilnych z tym gniazdem w smartfonach, tabletach i aparatach fotograficznych już w najbliższym czasie. Wymóg zacznie bowiem obowiązywać jesienią 2024 r.

Co ważne, konieczność dostosowania się do tej dyrektywy będzie także stać przed producentami laptopów. W tym wypadku jednak czas dostosowania się będzie znacznie dłuższy – datą graniczną będzie 2026 r.

Tak naprawdę w wielu przypadkach przejście na gniazdo USB typu C będzie dla wielu producentów absolutnie bezproblemowe – najwięksi gracze na rynku już dawno korzystają z tego portu i mowa tutaj zarówno o smartfonach, tabletach czy laptopach.

Apple ma poważny problem

Nieoryginalna ładowarka

fot. Pixabay

Spory problem będzie mieć natomiast Apple – zastąpienie złącza Lightning będzie oznaczało utratę potężnych dochodów związanych ze sprzedażą akcesoriów do ładowania, na których gigant z Cupertino ubijał kolosalny interes.

Można więc spodziewać się, że koncern będzie starał się za wszelką cenę zachęcić nas do stosowania ładowania bezprzewodowego i kto wie, czy Apple nie będzie pierwszym podmiotem wyznaczającym drogę do kolejnej rewolucji, jaką mogłaby stać się rezygnacja z gniazd i portów do ładowania.

A jak oceniać tę decyzję Parlamentu Europejskiego? Choć na co dzień unijni decydenci starają się narzucać nam na siłę wiele niepotrzebnych (a często wręcz idiotycznych) rozwiązań i nakazów, to ten pomysł warto docenić. Noszenie trzech ładowarek do smartfona, tabletu i laptopa już wkrótce może odejść do lamusa.

Miejmy nadzieję, że kolejnym krokiem UE nie będzie sztuczne ograniczanie mocy ładowarek – w dobie kryzysu energetycznego obserwujemy wiele niekoniecznie ciekawych i rozsądnych idei.

źródło