bohaterski-smartfon-znow-uratowal-czlowieka.-powazny-wypadek-samochodowy

Bohaterski smartfon znów uratował człowieka. Poważny wypadek samochodowy

Funkcja wykrywania wypadków Emergency SOS w iPhone 14 zdążyła już uratować kilka istnień. Smartfon Apple pomógł poszkodowanym w wypadku, w którym ich samochód wpadł do kanionu.

Funkcja wykrywania wypadków, przedstawiona w iPhone 14 to ważna nowość, która w założeniu ma przyczynić się do ratowania życia użytkowników sprzętu Apple – w tym doświadczenie mają już smartwatche, które niejednokrotnie ocaliły na przykład osoby, które zasłabły przebywając same w domu.

Funkcja wykrywania wypadków i Emergency SOS (system alarmowania satelitarnego, które nie wymaga zasięgu, ani WiFi.) to przełom w smartfonach Apple – funkcja dostępna jest na rynku zaledwie kilka tygodni, a już zdążyła uratować kilka istnień.

emergency sos

Apple Emergency SOS / fot. producenta

Emergency SOS w iPhone 14 znów uratował życie

Amerykańskie media donoszą właśnie o wypadku, który miał miejsce na autostradzie Angeles Forest Highway w Angeles National Forest w Kalifornii. Doszło tam do poważnego zdarzenia – samochód wypadł z drogi, a następnie spadł 100 metrów w dół zbocza góry, utykając w kanionie.

Funkcja wykrywania wypadku zadziałała natychmiastowo, jednak na autostradzie nie było zasięgu. Mimo tego dzięki funkcji Emergency SOS wiadomość o zdarzeniu została wysłana do służb medycznych w okolicy. Ratownicy dodają, że otrzymali wiadomość z bardzo dokładną szerokością i długością geograficzną miejsca wypadku.

Deputies, Fire Notified of Vehicle Over the Side Via iPhone Emergency Satellite Service

This afternoon at approximately 1:55 PM, @CVLASD received a call from the Apple emergency satellite service. The informant and another victim had been involved in a single vehicle accident pic.twitter.com/tFWGMU5h3V

— Montrose Search & Rescue Team (Ca.) (@MontroseSAR) December 14, 2022

Sytuacja była na tyle skomplikowana, że poszkodowani musieli zostać przetransportowani z miejsca wypadku helikopterem – na szczęście ich zdrowiu i życiu nic nie zagrażało.

To nie pierwsza tego typu sytuacja. Funkcja wykrywania wypadku uratowała już życie zaledwie kilka dni temu – więcej na ten temat przeczytasz we wpisie Patryka.

Funkcja Emergency SOS trafiła też właśnie do Europy – na start pojawiła się Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Francji:

Funkcja Apple Emergency SOS trafiła w końcu do Europy

Źródło