diablo-immortal-wymuszone-przez-activision?-blizzard-nie-chcial-tworzyc-gry

Diablo Immortal wymuszone przez Activision? Blizzard nie chciał tworzyć gry

O tym, jaki właściwie wpływ na branżę gier miało przejęcie studia Blizzard Entertainment przez Activision mówi się już od dawna. Wciąż jednak w sieci pojawiają się nowe informacje związane niebezpośrednio z tym tematem – jak podaje bowiem między innymi serwis PCGamesN, w trakcie panelu na konferencji Portland Retro Gaming Expo 2022 główny projektant gry Diablo III, Jay Wilson, który w Zamieci nie pracuje już od paru dobrych lat, przyznał, że o powstanie gry Diablo Immortal zabiegało się właśnie Activision, podczas gdy weterani Blizzarda byli niechętni do stworzenia tejże produkcji free-to-play.

Diablo Immortal wymuszone przez Activision? Blizzard nie chciał tworzyć gry

Diablo Immortal wymuszone przez Activision?

Wraz z upływem czasu Activision miało zacząć wywierać presję na pracownikach studia przy produkcji nowych gier, które miały na siebie zarobić. I choć na początku nie tyczyło się to stricte trzeciego Diablo, tak zdaniem Wilsona już przy Heroes of the Storm było to miażdżące. Korporacja coraz bardziej naciskała na powstanie darmowego Diablo, czemu sam Wilson był przeciwny. Jak twierdzi, inni wysoko postawieni pracownicy Blizzarda odeszli ze studia z powodu zbyt wielkiego parcia Activision na tego typu modele biznesowe.

Oni [Activision – przyp. autora] mieli duży wpływ na wszystkie takie modele biznesowe oraz wszystko inne i, moim zdaniem, wiele osob z wyższych szczebli, które odeszły, zrobiły to z powodu frustracji tym wywołanej. Nie sądzę, aby sprawiło to, że te produkty stały się lepsze.

W Blizzardzie, gdy tam jeszcze byłem, mieliśmy takie powiedzenie: “zawsze chcemy być facetami w białych kapeluszach”. Co oznacza, że zawsze chcemy być tymi dobrymi, a więc robić coś, co jest korzystne dla naszych graczy. Jeżeli kazaliśmy im płacić za coś (co oczywiście robimy, prowadzimy w końcu biznes), zawsze chcieliśmy żądać od nich tyle, ile uważaliśmy za rozsądne. To stało w bezpośrednim konflikcie [z założeniami Activision – przyp. red].

Cóż, choć gra na pewno nie zyskała sympatii graczy, tak finansowego sukcesu odmówić jej nie można. Przypomnijmy jeszcze, że Diablo Immortal zadebiutowało na rynku 2 czerwca bieżącego roku na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS. Produkcja jest także dostępna na komputerach osobistych w wersji beta.