play-znowu-nabroil.-uokik-szykuje-wysoka-kare

Play znowu nabroił. UOKiK szykuje wysoką karę

Play podpadł Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Fioletowy operator bezprawnie anulował zniżki klientów, którzy nieterminowo opłacali faktury – czy sieć otrzyma wysoką karę?

UOKiK bierze pod lupę kolejnego polskiego operatora sieci komórkowej – tym razem mowa o Play. Czym podpadł urzędowi?

Play bezprawnie odbierał zniżki?

Okazuje się, że fioletowy operator oferował klientom, którzy rezygnowali z papierowych faktur i wybierali e-fakturę, comiesięczny rabat w wysokości 5 złotych.  Konsumenci nie mogli jednak liczyć na tego typu ulgę, jeśli spóźnili się oni z płatnością za usługę.

Na fakturach oprócz abonamentu uwidocznione są m.in. opłaty z tytułu różnych usług dodatkowych – nieuiszczenie ich w terminie także powoduje, że zniżka przepada.

Użytkownicy mieli więc szansę odzyskania rabatu dopiero w chwili uiszczenia zaległych płatności i terminowego zapłacenia za aktualną fakturę. Jeśli tego nie zrobili, ich zniżka znów przepadała. Dodatkowo Play naliczał jeszcze odsetki za opóźnienie.

fot. Play

fot. Play

Jak się okazuje, taka praktyka nie jest według UOKiK sprawiedliwa względem klientów:

Utrata rabatu za nieopłacenie faktury w terminie ma charakter kary umownej. Tymczasem, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, przedsiębiorcy mogą zastrzegać tego rodzaju sankcje jedynie w przypadku zobowiązań niepieniężnych. Dlatego wszcząłem postępowanie przeciwko P4

– tłumaczy Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Według Prezesa Play otworzyło sobie w ten sposób furtkę do podwójnego karania abonentów, którym nie udało się opłacić faktury terminowo. Gdy postępowanie dobiegnie końca, Play może zostać ukarany grzywną w wysokości nawet 10% rocznego obrotu.

Jednocześnie UOKiK informuje, że przygląda się też działaniom T-Mobile, Vectry czy Netii w tym samym obszarze – tzn. utraty przez konsumenta rabatu w związku z nieterminowymi płatnościami. Niebawem możemy więc spodziewać się kolejnych wyroków.

Przeczytaj również

Kiedy usuną TikToka? Memy z Kerfusiem. Czego jeszcze Polacy szukają w Google?

Źródło