playstation-5-moze-sie-zepsuc-przez-ustawienie-w-pionie?-eksperci-ostrzegaja

PlayStation 5 może się zepsuć przez ustawienie w pionie? Eksperci ostrzegają

PlayStation 5, czyli najnowsza konsola do gier od Sony, to sprzęt, który na rynku zadebiutował ponad dwa lata temu. Dopiero teraz w niektórych sytuacjach premierowe modele mogą padać ofiarą najróżniejszych problemów – jak donosi serwis TechSpot, zdaniem niektórych ekspertów zajmujących się technologią oraz naprawą tego typu sprzętów PlayStation 5 może się zepsuć przez używanie konsoli w pionie.

PlayStation 5 może się zepsuć przez ustawienie w pionie? Eksperci ostrzegają

PS5 może się zepsuć przez ustawienie w pionie

Choć sam japoński producent proponuje zarówno ustawienie pionowe, jak i poziome, wspomniani eksperci zalecają wybranie drugiej opcji. Jak czytamy również w artykule Wololo, użytkownik o pseudonimie 68Logic, który od 2010 roku jest właścicielem warsztatu naprawczego sprzętu we Francji, podzielił się na swoim profilu na Twitterze większą ilością informacji na ten temat:

[…] używanie PlayStation 5 w pionie może go trwale uszkodzić, a sam widział rezultaty na konsolach swoich klientów. […] Mówi, że problem polega na tym, iż ciekły metal używany do chłodzenia APU może czasami się rozlać i stać się nierówny, co wpływa – przynajmniej – na chłodzenie. Ben Montana, właściciel specjalistycznego warsztatu naprawczego ILoveMyConsole we Francji również już od miesięcy próbuje zwrócić uwagę na ten sam problem. Dodaje, że nie są to odosobnione przypadki. Jego zdaniem ryzyko jest wysokie w przypadku PS5, które są przez długi czas ustawione w pionie, i mówi, że dotyczy to wszystkich modeli. Obejmuje to także konsole w edycji cyfrowej […] (niektórzy twierdzą, że wibracje napędu Blu-ray mogą sprawić, iż problem będzie poważniejszy w przypadku PS5 z fizycznym napędem).

Choć w teorii ciekły metal nigdy nie powinien rozlać się na podzespoły konsoli – poszczególne części są mocno dociśnięte – tak problemem może okazać się uszczelka znajdująca się pomiędzy APU i chłodnicą może się czasem przesunąć lub zostać uszkodzona. Wówczas, jeżeli konsola jest ustawiona poziomo, ciekły metal pozostanie na swoim miejscu i zachowa większość właściwości technicznych.

Wczytywanie ramki mediów.

W przypadku pionowego ustawienia i problemu z uszczelką istnieje ryzyko, że ciekły metal będzie stopniowo spływać, przez co może wpłynąć na zdolność chłodzenia sprzętu czy nawet dotrzeć do tych komponentów, do których dotrzeć nigdy nie powinien. I chociaż nie można tutaj mówić o problemie na globalną skalę, tak pierwsze problemy z wyciekiem metalu pojawiły się już w połowie ubiegłego roku. Ba, wciąż pojawiają się kolejne przypadki od graczy, których sprzęt w ten sposób został uszkodzony.