sztuczna-inteligencja-wykiwana-przez-zolnierzy-sztuczka-z-metal-gear-solid

Sztuczna inteligencja wykiwana przez żołnierzy sztuczką z Metal Gear Solid

Kartonowe okrycie zapewniające idealne miejsce do ukrycia się przed wzrokiem przeciwnika to jeden z najbardziej pamiętnych elementów serii Metal Gear Solid. Oczywiście w prawdziwym świecie taka sztuczka by nie przeszła i w końcu któryś z wrogich żołnierzy zorientowałby się, że sporych rozmiarów karton nie należał do stałego inwentarza otoczenia. Ale są pewne wyjątki, w których nawet najgłupsze i najbardziej surrealistyczne pomysły mogą przynieść korzyści, tym bardziej, gdy naprzeciw siebie mamy niedoskonałą sztuczną inteligencję.

Sztuczna inteligencja wykiwana przez żołnierzy sztuczką z Metal Gear Solid

Sztuczna inteligencja nie poradziła sobie z kartonowymi pudłami i człowiekiem-drzewem

Shashank Joshi z The Economist podzielił się na Twitterze fragmentami nadchodzącej książki „Four Battlegrounds” autorstwa Paula Scharre’a, w której opisano zastosowanie sztucznej inteligencji w wojsku. Jeden z najbardziej interesujących fragmentów opisuje badania amerykańskich żołnierzy marines, którzy mieli za zadanie usprawnić algorytmy, aby SI lepiej wykrywało ludzi. Jednym z zadań było chodzenie w kółko przez sześć dni, ale na tym badania się nie zakończyły.

Następnie żołnierze otrzymali zadanie oszukania sztucznej inteligencji, aby sprawdzić, jak radzi sobie w warunkach bojowych. Postawiono robota na samym środku, a marines mieli dotknąć sprzęt bez wykrycia przez SI. Ostatecznie żaden z żołnierzy nie został wykryty, ale nie dzięki kamuflażowi, ale nietypowym sztuczkom, przez które sztuczna inteligencja nie potraktowała ich jako ludzi.

Dwóch z marines wykonywali salta na dystansie 300 metrów, dwóch kolejnych wykorzystało sztuczkę z Metal Gear Solid i schowali się kartonowym pudle, cały czas chichocząc. Inny wpadł na najbardziej niedorzeczny pomysł i przebrał się za jodłę. Niczym postać z kreskówki, powoli poruszał się do robota, który nie był w stanie go wykryć. „Można był zobaczyć tylko jego uśmiech i to był jedyny dostrzegalny element” – relacjonuje autor książki.

Wczytywanie ramki mediów.

Sztuczna inteligencja została zaprogramowana do wykrywania ludzi, którzy wyglądają i zachowują się jak ludzie. Robot nie poraził sobie z przebraniami, pomysłowymi kryjówkami i nietypowymi zachowaniami, które nie są typowe dla przedstawicieli naszego gatunku. Tym samym SI została pokonana pomysłami rodem z gier, czy kreskówek.