wiemy,-kiedy-mobywatel-otrzyma-wyczekiwana-nowosc,-ktora-pokochasz!

Wiemy, kiedy mObywatel otrzyma wyczekiwaną nowość, którą pokochasz!

Na tę wiadomość czekał chyba każdy użytkownik aplikacji mObywatel w Polsce. Sekretarz stanu w KPRM ujawnił, kiedy dostępny w niej cyfrowy dowód osobisty będzie równy temu plastikowemu, oryginalnemu. Wskazał przy tym jedną z największych zalet tego rozwiązania.

Aplikację mObywatel zna zapewne wielu ManiaKów, o ile nie większość. W tym cyfrowym portfelu na dokumenty i usługi można umieścić między innymi dowód osobisty.

Rozwiązanie to jest całkiem wygodne. Ja częściej mam w ręku telefon niż portfel, a do tego plastikowy dowód chowam dość dokładnie. Odpalenie go na moim OnePlus Nord 2 5G jest szybsze, zwłaszcza po wprowadzeniu ostatniej aktualizacji.

Niestety, nie wszystkie instytucje traktują cyfrowy dowód jak ten plastikowy. Ciągle trzeba go okazać choćby w banku, na lotnisku, u notariusza czy rejestrując kartę SIM.

Jakiś czas temu na stronie rządowego portalu Gov.pl pojawił się projekt ustawy o aplikacji mObywatel, która zmieni ten stan rzeczy. Właśnie zostały ujawnione kolejne informacje w tej sprawie.

Cyfrowy dowód osobisty w mObywatel pełnoprawny z fizycznym już w 2023 roku

W czasie rozmowy w dziennikarzem RMF FM pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zapowiedział, że zrównanie cyfrowego dowodu tożsamości z fizycznym powinno nastąpić już w pierwszym kwartale 2023 roku.

Poza wyeliminowaniem wspomnianych wcześniej niedogodności Janusz Cieszyński wskazał inną zaletę takiego rozwiązania. Gdy pojawi się konieczność wyrobienia nowego dowodu, ten cyfrowy będzie dostępny w aplikacji mObywatel już po wyjściu z urzędu. Podobnie ma to działać w przypadku prawa jazdy.

Wśród innych planowanych nowości, Pan Cieszyński wskazał na składanie różnych wniosków, dokonywania płatności za czynności urzędowe, a także udzielania pełnomocnictwa do załatwienia jakiejś sprawy urzędowej.

Na niektóre z wymienionych zmian trzeba będzie jednak poczekać trochę dłużej. Wcześniej mają one być testowane, także przez Ciebie, jeśli tylko zechcesz.

Testuj nowe funkcje mObywatel jako jeden z pierwszych użytkowników w Polsce!

Źródło